Krémy s SPF: Proč je používat, i když je zamračeno

Opalovací krémy není třeba představovat. Není nutné ani zdůrazňovat nutnost se jimi na jaře i v létě pečlivě natírat. Nicméně, sáhněte si teď do svědomí, kdo z vás takový krém aplikuje i mimo pobyt u vody? A kdo na něj nezapomene, i když je deštivo a zamračeno? Ptáte se, proč byste to měli dělat?
Produkty chránící naši pleť před sluncem už dávno nejsou letní výsadou. A pryč jsou i časy, kdy byly mimo letní sezonu prakticky k nesehnání. V drogeriích, parfumeriích i lékárnách dnes celoročně najdete nepřeberné množství výrobků pro všechny typy pleti. Na trhu jsou matující fluidy, hydratační mlhy, krémy pro extrémně citlivou pleť, a dokonce i bezbarvé gely bez jakékoli parfemace. Pokud i přesto stále nemáte produkt s SPF zařazený ve své kosmetické rutině, pravděpodobně hledáte výmluvy, nebo možná ještě nevíte, jak důležité jeho používání je.
Opravdu musím?
Odpověď na tuto otázku je vždy „ano“. U moře, na koupališti v Podolí, v kanceláři, na odpoledním drinku s kamarádkou, ale dokonce i doma. UV záření je zkrátka všudypřítomné, a to až do chvíle, kdy zapadne za horizont. Do té doby je hlavním faktorem předčasného stárnutí, ztráty kolagenu v pleti, stojí za vznikem pigmentových skvrn i za povislými konturami, v neposlední řadě se podílí na vzniku rakoviny kůže.
Kvůli tomu, že negativní dopady nejsou viditelné okamžitě, má mnoho lidí tendenci tyto skutečnosti zlehčovat nebo vyvracet. Já měla ostatně podobný problém, dokud se ke mně před pěti lety nedostala fotografie řidiče kamionu Billa McElligotta. Levá strana jeho obličeje, která byla po dobu 28 let při řízení vystavována slunci, je diametrálně odlišná od té, která byla zastíněna kabinou. Schválně, vygooglete si to, vydá to za tisíc slov.
UVA, UVB, Broad spectrum
Možná jste už slyšeli, že rozlišujeme dva druhy slunečního záření. S UVB se setkáváme nejčastěji v létě, je to totiž druh záření, které naši pleť opaluje a je zodpovědné za tvorbu vitaminu D. Zároveň ale může také za její spálení a rakovinu kůže. V souvislosti s SPF boomem se však nejvíc mluví o UVA záření. To je totiž zodpovědné za ono poškozování a stárnutí naší pleti. Ke smůle všech je ale přítomno v 95 % celkového UV záření a dokáže proniknout nejen skrze mraky, ale také skrze sklo (proto ta nutnost mazat se doma nebo za špatného počasí).
„UVA penetruje pleť silněji než UVB záření. Nezpůsobuje až tak silné začervenání kůže, to ale neznamená, že by do ní nepronikalo. Pokožku dokáže dokonce opálit, ale na základě jiného mechanismu. UVA dokáže generovat volné radikály, a to je pro naši pleť velice škodlivá věc. Dá se říct, že s čímkoli přijde volný radikál do kontaktu, to poškodí. Například naši DNA,“ upřesňuje ve svém YouTube videu biochemik, propagátor vědy a infl uencer Fipah a dále upozorňuje také na fakt, že UVA způsobuje takzvané kumulativní poškození pokožky, které nezaznamenáme okamžitě, neznamená to ale, že neprobíhá
V tomhle případě zkrátka neplatí, že co oči nevidí, to kůži nebolí. Z toho tedy jednoduše vyplývá, že od kosmetického produktu byste měli ideálně vyžadovat ochranu před oběma typy slunečního záření a poohlížet se po lahvičkách s nápisem UVA+UVB nebo alespoň po těch, kde je napsáno „broad spectrum“.
Stačí mi faktor 6?
Neméně důležité je zvolit také správnou výšku onoho SPF neboli Sun Protection Filter. Obecně se dá shrnout, že SPF nám udává informaci o tom, jak dlouho nás ochrání před spálením, pakliže použijete dostatečné množství produktu. Setkat se můžete s nejrůznějšími číslicemi, které tuto zkratku následují, pojďme se ale všichni společně rozloučit s těmi, které nezačínají alespoň třicítkou. Jen pro představu, SPF 30 vás ochrání na asi 150 až 300 minut v závislosti na vašem fototypu. Je ale potřeba počítat s tím, že se ochranný film narušuje otíráním, potem i vodou, a tak tento časový údaj ve většině případů nesouhlasí. Navíc jen hrstka lidí používá adekvátní množství přípravku, čímž účinnost faktoru rapidně klesá.
Používat produkt s vysokým UV faktorem je stěžejní také pro vaši peněženku.
Anti-aging skin care rutina nepatří mezi nejlevnější položky v rozpočtu, přesto se dá říct, že pokud ji nezavršíte sluneční ochranou, vyhazujete peníze otevřeným oknem. „Bez opalovacího krému není absolutně žádný důvod, abyste měli nějakou antiagingovou rutinu. SPF produkt je jedna z nejvíc vyzkoumaných věcí, o kterých víme, že zásadně zpomaluje viditelné známky stárnutí. Jakýkoli benefit, který by nám mohla antiagingová rutina přinést, je zničený UV zářením. Navíc si můžete i uškodit, zvlášť pokud budete používat retinoidy nebo alfa hydroxykyseliny, které zvyšují citlivost kůže na UV záření,“ informuje biochemik Fipah, jehož edukační videa, kde celou problematiku dopodrobna vysvětluje, najdete na fipah.com
Zvolte si moudře
V kosmetice, stejně jako ve všem jiném, platí, že nejdůležitější je umět si vybrat to, co je pro nás v danou chvíli ideální, ne-li nejlepší. Firmy už dávno pochopily, že trh s SPF produkty nebyl dlouhodobě dostatečně nasycen a že mnoho lidí stále hledá svůj svatý grál. A proto dnes na trhu najdete desítky až stovky nejrůznějších preparátů, které dokážou vyhovět i velice specifi ckým potřebám pokožky.
Nerozdělují se jen pro ty se suchou nebo mastnou pletí. K dostání jsou ochranné faktory s antiagingovými složkami, odolávající vodě, šetrné ke korálům, chránící citlivou pokožku, předcházející alergiím nebo ty, které zmatňují pleť. Dermokosmetická značka Eucerin nabízí například produkty pro atopickou pleť nebo pro tu, která již trpí pigmentovými skvrnami. Naproti tomu stojí se svou novinkou novozélandská značka Antipodes, jejíž produkty jsou čistě přírodního původu.
Její ceramidový krém s minerálním filtrem a SPF 50+ má skvělé nedráždivé složení, zářivý finiš a pod make-upem se nedrolí, což se u minerálních filtrů občas děje. Doslova virálním se pak stal i krém s rýží a probiotiky od korejské značky Beauty of Joseon, která v sobě kombinuje tradiční korejskou bylinnou medicínu Hanbang a moderní kosmetické vědy.
Možností je opravdu mnoho a je prakticky nemožné, abyste si nevybrali ten ideální produkt pro vás. Samozřejmě mezi rozhodovací aspekty patří nejen vhodné složení nebo konzistence, ale také cena. Jak už víte, je třeba myslet na to, že aby opalovací krém plnil svoji funkci, musíte ho nanést v dostatečném množství. To znamená asi jednu čajovou lžičku na obličej, já osobně mám ale nejraději odměřování pomocí prstů. Správné množství, které bychom měli na tvář aplikovat, odpovídá dvěma prstům, nejlépe ukazováčku a prostředníčku. Na krk a uši pak přidáme ještě jeden prst navíc. Pokud jste si při čtení doteď říkali, že vám stačí SPF ve vašem makeupu, zkuste si představit, že ho používáte v takovémto množství. Utrpěla by pravděpodobně estetika líčení i peněženka.
Změna je život a zdravá kůže
Přidávat do kosmetické rutiny další krok, který jste doteď neprováděli, je pochopitelně náročné a rozhodně netvrdím, že si nový návyk vštípíte okamžitě. Říká se, že to může trvat až 21 dnů. Na samém začátku je možná lepší koupit si pleťový krém s SPF. Skvělé jsou například ty od značky CeraVe. Pokud ale máte svůj oblíbený arzenál, který měnit nechcete, postavte si opalovací krém v koupelně hned vedle něj. Budete ho mít na očích a bude těžší jej opomenout.
Zapomínat byste neměli ani na reaplikaci, tedy opětovné nanesení přípravku během dne. Na pláži nebo koupališti s ní většinou problém nemáme, v práci či doma už ano. Úplně nejlepší cesta vede přes použití labutěnky nebo beauty blenderu. Krém si vytlačíte na hřbet ruky a poté produkt jemně vklepete do kůže tak, abyste minimalizovali škody na líčení. Pokud vás tento způsob neláká, možností jsou také pleťové mlhy. U těch je ale třeba myslet na to, že obličej je nutné přestříkat minimálně třikrát, a při aplikaci zadržet dech.
Zopakujme si to: Pořiďte si produkt s SPF minimálně 30. Naneste opalovací krém jako poslední krok vaší skin care rutiny, použijte množství odpovídající dvěma prstům vaší ruky a nezapomeňte na reaplikaci. Nakonec to nezní tak náročně, viďte? Pamatujte si, že tento malý krok směrem ke zdravější, krásnější a mladistvější pokožce přináší skutečně pouze výhody. A čerpat je můžete i vy!